0 Ks
0 Ks
0 Ks
0,00
Nákupný košík je prázdny.

Do pokladne

Polygon

Z pamětí československého zpravodajského důstojníka

Tlačená kniha
Pevná šitá väzba
18,43 6,21 -66 %
Za tri týždne alebo dlhšiei
Dodanie tejto knihy môže trvať 3-6 týždňov, vo výnimočných prípadoch niekoľko mesiacov alebo nemusí byť dodaná vôbec. Preto ho neodporúčame objednávať v jednej objednávke s iným tovarom, aby sa zbytočne nepredlžoval čas dodania celej objednávky.
Posledná aktualizácia skladu 13. 07. 2024 9:00
i: 30349 n: 27108381r: 9864
E-kniha
ePUB, PDF, Kindle
14,13 12,01 -15 %
Na stiahnutie ihneď
i: 30515 n: 27129744r: 9864
Zakúpením knihy získavate nárok na darček = knihy zadarmo
Je pozdní srpen roku 1988. Na Manhattan dopadá odpolední slunce a ve vzduchu je již cítit blížící se podzim. Před půlrokem jsem byl centrálou povýšen po třech letech operativní práce v jednom z nejtěžších západních kontrarozvědných prostředí na zástupce rezidenta, v kódu NATO Acting COS (Chief of Station, v názvosloví KGB je ekvivalentem rezident).
 
Kontakt je na smluveném místě včas, všechno probíhá jako po másle. Naskočí do mého šedého Chevroletu Cavalier s diplomatickou značkou 009 PHD. Je lehce zadýchán a viditelně rozrušen. Buď pospíchal od metra, nebo se něco přihodilo. Jestli ho něco skutečně rozhodilo, muselo to stát za to, protože tenhle chlap je flegmatik. Mé „řemeslo“ mě naučilo trpělivosti, která se mi mnohokrát vyplatila. Čekám tedy, až z tajného spolupracovníka něco vypadne. Když objíždím blok potřetí a on stále mlčí, strčím do něj.
„Tak co tě žere?“
„Rusové nás prodali,“ konečně pronese.

Prečo nakupovať u nás?
99 %
titulov skladom
Poštovné
od 2,10 €
Ukážky
u väčšiny kníh
Doprava nad
35 € zdarma
Cena za dopravu – Slovenská pošta – Balík na adresu
Hmotnosť zásielky Poštovné
do 500 g 0,80 €
do 1 kg 1,40 €
do 2 kg 2,80 €
do 5 kg 3,20 €
do 10 kg 4,00 €
Objednávka nad 35 € ZADARMO

V cene je zahrnuté aj balné a DPH

Osobný odber je ZADARMO

Tlačená kniha

Dátum vydania: 22. 05. 2019
Katalógové číslo: 70089
ISBN: 978-80-271-0838-1
Formát/strán: 145×205, 328 strán
Značka: Grada

E-kniha

Formát: ePUB | PDF | Kindle (MOBI)
Veľkosť: 4.21MB | 4.21MB | 2.82MB
Druh ochrany: Sociálna ochrana
Značka: Grada

Recenzie

Knihu rozhodne odporúčam všetkým záujemcom o činnosť spravodajských služieb – obsahuje množstvo zaujímavých a hodnotných informácií a autorových osobných postrehov, ktoré načerpal počas svojho aktívneho života (napr. skutočnosť, že ruské tajné služby sa znovu vrátili k používaniu mechanických písacích strojov, pretože ich zvuk sa nedá odsledovať).
Celá recenze na Klubknihomolu.cz

´Polygon´ kromě beletristicky výtečně zpracované formy nabízí rovněž fotografický cyklus, seznam použité literatury a rovněž precizně zachycenou strukturu STB spolu s jakýmsi výkladových slovníkem pro zpravodajské analfabety: infiltrace, dekonspirace, blokovaná osoba, mrtvá schránka, rezident, proval...
Titul jednoznačně doporučujeme a chválíme pečlivost, jaká její vznik doprovázela. Výjimečné čtení.
Celá recenze na Krajské Listy.cz
 

Recenzia Ladislav Kubizňák: Polygon (Z pamětí československého zpravodajského důstojníka)
 
Koncom mája 2019 vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a.s. spomienkovú knihu bývalého československého spravodajského dôstojníka Ladislava Kubizňáka, ktorý v tajnej službe pracoval  najskôr v roku 1985 ako diplomat v stálej misii pri OSN v New Yorku. Od roku 1988 bol Kubizňák (krycie meno: DRÁBIK) zástupcom rezidenta československej rozviedky v NY, kde zostal až do februára 1990. 
 
Pri čítaní spomienok bývalých spravodajských dôstojníkov treba byť obzvlášť obozretný, vždy v strehu a mať oči doslovne vzadu, aby bdelému oku čitateľa nič neuniklo (alebo nezostalo skryté?). Viacero defektorov (t. j. tých ktorí zradia svoju domovskú tajnú službu a prebehnú na stranu protivníka – často tiež dvojitý alebo trojitý agenti) vydáva svoje pamäti s cieľom očierniť materskú „firmu“ bez toho, aby sa dala hodnovernosť uvádzaných „faktov“ overiť alebo aspoň čiastočne verifikovať. Mnohí z bývalých agentov sa vydávajú za novodobých Jamesov Bondov. Ako inak boli pri tých najtajnejších schôdzkach a nakoniec vždy zachránili svet, alebo sa minimálne o to pokúsili. 
 
Kubizňákove spomienky však predstavujú svetlú výnimku a sú skutočnými bez príkras zobrazenými spomienkami nášho spravodajského dôstojníka pôsobiaceho za veľkou mlákou. Autor nesmierne pútavým štýlom so zmyslom pre detail zobrazuje fungovanie československých spravodajských služieb v krajine, ktorá bola počas studenej vojny hlavným ideologickým protivníkom socialistického bloku. Ako to už u správneho spravodajského dôstojníka býva, jeho spomienková publikácia neobsahuje taxatívny výpočet všetkých akcií, ktoré sa v USA uskutočnili, veľa udalostí ešte zostáva zahalených rúškom tajomstva s ohľadom na možnosť, že aktéri udalostí ešte stále žijú a ich prezradenie by malo neblahé následky pre nich a členov ich najbližšej rodiny. 
 
Kniha, ktorá sa pohybuje na pomedzí literatúry faktu a beletrie zobrazuje udalostí z rokov 1985 – 1990, kedy Kubizňák pôsobil v New Yorku. Práca to veru nebola ľahká a vyžadovala si nasadenie vo dne v noci, sledovačka FBI mu bola vždy v pätách, pamätné sú napr. scénky, kedy sa vzájomne československí a americkí agenti čakali v reštaurácií, aby odišli až po zjedení a zaplatení večere neskoršie príchodzej skupiny. Áno aj také príhody sa stávali... Autor (hodnovernosť dát je si možné overiť na tomto linku - https://www.ustrcr.cz/data/pdf/karty/sprava1-1989/196765.pdf) porovná svoju životnú dráhu s drážďanským agentom KGB, ako on hovorí s kolegom Vladimírom Putinom, obaja totiž začínajú svoju prácu u zahraničnej rozviedky, rodičia oboch boli robotníci, zhodne končia v rozviedke v roku 1991, ale tých styčných bodov bolo podstatne viacej. 
 
Kubizňákova spomienková kniha sa číta skutočne jedným dychom, autor postupne zasväcuje čitateľa do tajov činnosti spravodajských služieb a pozerá sa kritickým okom na pôsobenie západných rozviedok či už počas obdobia studenej vojny alebo aj po páde železnej opony (autor kritizuje nesplnený záväzok  nerozširovať NATO na východ po zjednotení Nemecka a mnohé iné). Obzvlášť kritický je autor k obdobiu „perestrojky“ a „glasnosti“ (nevyhýba sa ani kritike sovietskeho vedenia na čele s Gorbačovom) ktoré uvrhlo celý východný blok do chaosu následkom čoho došlo k prezradeniu viacerých špičkových agentov.  
 
 Práve v tomto je táto kniha jedinečná, autor nezatracuje totalitné obdobie, pozerá sa na neho maximálne objektívne, pričom kriticky pomenúva chyby a nedostatky socialistického zriadenia, ale zároveň sa nevyhýba ani otvorenej kritike novodobého kapitalistického systému. (napr. komická situácia z roku 1990 kedy musel ako „ex agent“ stáť v rade s rómskymi spoluobčanmi na Úrade práce v Prahe v Nuslích, pričom im musel vysvetľovať abecedu, ktorá bola pre nich vec neznáma.) Vo svete spravodajských služieb to tak proste chodí – jeden deň vedieš rezidentúru v New Yorku, druhý deň už stojíš v rade na úrade práce.  
 
Aby ale nedošlo k omylu, v spravodajských službách (aspoň tých predrevolučných) pracovali vskutku mozgy národa – podľa štatistiky má 68% populácie priemerné nadanie a 14% výrazne nadpriemerné. Tajná služba regrutovala svojich ľudí práve z uvedeného spektra výrazne nadaných, ale to ešte neznamenalo, že každý adept bol automaticky prijatý. Uchádzač bol podrobený fyzickým testom, psychologickým, tiež sa overovala zdravotná a osobnostná spôsobilosť.
 
Knihu rozhodne odporúčam všetkým záujemcom o činnosť spravodajských služieb – obsahuje množstvo zaujímavých a hodnotných informácií a autorových osobných postrehov, ktoré načerpal počas svojho aktívneho života (napr. skutočnosť, že ruské tajné služby sa znovu vrátili k používaniu mechanických písacích strojov, pretože ich zvuk sa nedá odsledovať) 
 
Samozrejmosťou je abecedný slovník, spracovanie príbehov najznámejších amerických prebehlíkov a tiež osudov odhalených československých agentov.
 
Generálporučík Radovan Procházka /prvý riaditeľ porevolučného Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI)/ sa v roku 1991 lúčil s autorom knihy s týmito slovami: „Být činným zpravodajským důstojníkem je velice nevděčná práce“. 
 
S týmto konštatovaním sa môžeme iba stotožniť, a nech sa na to pozrieme z ktoréhokoľvek uhla, je to asi najnevďačnejšia práca zo všetkých ... ale zase, čo by človek dal za to, aby mohol šoférovať po Manhattane Chevrolet Cavalier  s diplomatickou značkou 009 PHD... Ako sa hovorí každá minca má dve strany 
 
Artúr Soldán

Poškozené knihy


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam quis nulla. Nullam eget nisl. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Aenean fermentum risus id tortor. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Phasellus faucibus molestie nisl. Quisque tincidunt scelerisque libero. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. In enim a arcu imperdiet malesuada.
Polygon

Tlačená kniha

Dátum vydania: 22. 05. 2019
Katalógové číslo: 70089
ISBN: 978-80-271-0838-1
Formát/strán: 145×205, 328 strán
Jazyk: Čeština
Značka: Grada

E-kniha

Formát: ePUB | PDF | Kindle (MOBI)
Veľkosť: 4.21 MB | 4.21 MB | 2.82 MB
Druh ochrany: Sociálna ochrana
Jazyk: Čeština
Značka: Grada

Polygon

Z pamětí československého zpravodajského důstojníka

Tlačená kniha
Pevná šitá väzba
18,43 6,21 -66 %
Za tri týždne alebo dlhšiei
Dodanie tejto knihy môže trvať 3-6 týždňov, vo výnimočných prípadoch niekoľko mesiacov alebo nemusí byť dodaná vôbec. Preto ho neodporúčame objednávať v jednej objednávke s iným tovarom, aby sa zbytočne nepredlžoval čas dodania celej objednávky.
Posledná aktualizácia skladu 13. 07. 2024 9:00
i: 30349 n: 27108381r: 9864
E-kniha
ePUB, PDF, Kindle
14,13 12,01 -15 %
Na stiahnutie ihneď
i: 30515 n: 27129744r: 9864
Zakúpením knihy získavate nárok na darček = knihy zadarmo
Je pozdní srpen roku 1988. Na Manhattan dopadá odpolední slunce a ve vzduchu je již cítit blížící se podzim. Před půlrokem jsem byl centrálou povýšen po třech letech operativní práce v jednom z nejtěžších západních kontrarozvědných prostředí na zástupce rezidenta, v kódu NATO Acting COS (Chief of Station, v názvosloví KGB je ekvivalentem rezident).
 
Kontakt je na smluveném místě včas, všechno probíhá jako po másle. Naskočí do mého šedého Chevroletu Cavalier s diplomatickou značkou 009 PHD. Je lehce zadýchán a viditelně rozrušen. Buď pospíchal od metra, nebo se něco přihodilo. Jestli ho něco skutečně rozhodilo, muselo to stát za to, protože tenhle chlap je flegmatik. Mé „řemeslo“ mě naučilo trpělivosti, která se mi mnohokrát vyplatila. Čekám tedy, až z tajného spolupracovníka něco vypadne. Když objíždím blok potřetí a on stále mlčí, strčím do něj.
„Tak co tě žere?“
„Rusové nás prodali,“ konečně pronese.
Prečo nakupovať u nás?
99 %
titulov skladom
Poštovné
od 2,10 €
Ukážky
u väčšiny kníh
Doprava nad
35 € zdarma
Cena za dopravu – Slovenská pošta – Balík na adresu
Hmotnosť zásielky Poštovné
do 500 g 0,80 €
do 1 kg 1,40 €
do 2 kg 2,80 €
do 5 kg 3,20 €
do 10 kg 4,00 €
Objednávka nad 35 € ZADARMO

V cene je zahrnuté aj balné a DPH

Osobný odber je ZADARMO

Recenzie

Knihu rozhodne odporúčam všetkým záujemcom o činnosť spravodajských služieb – obsahuje množstvo zaujímavých a hodnotných informácií a autorových osobných postrehov, ktoré načerpal počas svojho aktívneho života (napr. skutočnosť, že ruské tajné služby sa znovu vrátili k používaniu mechanických písacích strojov, pretože ich zvuk sa nedá odsledovať).
Celá recenze na Klubknihomolu.cz

´Polygon´ kromě beletristicky výtečně zpracované formy nabízí rovněž fotografický cyklus, seznam použité literatury a rovněž precizně zachycenou strukturu STB spolu s jakýmsi výkladových slovníkem pro zpravodajské analfabety: infiltrace, dekonspirace, blokovaná osoba, mrtvá schránka, rezident, proval...
Titul jednoznačně doporučujeme a chválíme pečlivost, jaká její vznik doprovázela. Výjimečné čtení.
Celá recenze na Krajské Listy.cz
 

Recenzia Ladislav Kubizňák: Polygon (Z pamětí československého zpravodajského důstojníka)
 
Koncom mája 2019 vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a.s. spomienkovú knihu bývalého československého spravodajského dôstojníka Ladislava Kubizňáka, ktorý v tajnej službe pracoval  najskôr v roku 1985 ako diplomat v stálej misii pri OSN v New Yorku. Od roku 1988 bol Kubizňák (krycie meno: DRÁBIK) zástupcom rezidenta československej rozviedky v NY, kde zostal až do februára 1990. 
 
Pri čítaní spomienok bývalých spravodajských dôstojníkov treba byť obzvlášť obozretný, vždy v strehu a mať oči doslovne vzadu, aby bdelému oku čitateľa nič neuniklo (alebo nezostalo skryté?). Viacero defektorov (t. j. tých ktorí zradia svoju domovskú tajnú službu a prebehnú na stranu protivníka – často tiež dvojitý alebo trojitý agenti) vydáva svoje pamäti s cieľom očierniť materskú „firmu“ bez toho, aby sa dala hodnovernosť uvádzaných „faktov“ overiť alebo aspoň čiastočne verifikovať. Mnohí z bývalých agentov sa vydávajú za novodobých Jamesov Bondov. Ako inak boli pri tých najtajnejších schôdzkach a nakoniec vždy zachránili svet, alebo sa minimálne o to pokúsili. 
 
Kubizňákove spomienky však predstavujú svetlú výnimku a sú skutočnými bez príkras zobrazenými spomienkami nášho spravodajského dôstojníka pôsobiaceho za veľkou mlákou. Autor nesmierne pútavým štýlom so zmyslom pre detail zobrazuje fungovanie československých spravodajských služieb v krajine, ktorá bola počas studenej vojny hlavným ideologickým protivníkom socialistického bloku. Ako to už u správneho spravodajského dôstojníka býva, jeho spomienková publikácia neobsahuje taxatívny výpočet všetkých akcií, ktoré sa v USA uskutočnili, veľa udalostí ešte zostáva zahalených rúškom tajomstva s ohľadom na možnosť, že aktéri udalostí ešte stále žijú a ich prezradenie by malo neblahé následky pre nich a členov ich najbližšej rodiny. 
 
Kniha, ktorá sa pohybuje na pomedzí literatúry faktu a beletrie zobrazuje udalostí z rokov 1985 – 1990, kedy Kubizňák pôsobil v New Yorku. Práca to veru nebola ľahká a vyžadovala si nasadenie vo dne v noci, sledovačka FBI mu bola vždy v pätách, pamätné sú napr. scénky, kedy sa vzájomne československí a americkí agenti čakali v reštaurácií, aby odišli až po zjedení a zaplatení večere neskoršie príchodzej skupiny. Áno aj také príhody sa stávali... Autor (hodnovernosť dát je si možné overiť na tomto linku - https://www.ustrcr.cz/data/pdf/karty/sprava1-1989/196765.pdf) porovná svoju životnú dráhu s drážďanským agentom KGB, ako on hovorí s kolegom Vladimírom Putinom, obaja totiž začínajú svoju prácu u zahraničnej rozviedky, rodičia oboch boli robotníci, zhodne končia v rozviedke v roku 1991, ale tých styčných bodov bolo podstatne viacej. 
 
Kubizňákova spomienková kniha sa číta skutočne jedným dychom, autor postupne zasväcuje čitateľa do tajov činnosti spravodajských služieb a pozerá sa kritickým okom na pôsobenie západných rozviedok či už počas obdobia studenej vojny alebo aj po páde železnej opony (autor kritizuje nesplnený záväzok  nerozširovať NATO na východ po zjednotení Nemecka a mnohé iné). Obzvlášť kritický je autor k obdobiu „perestrojky“ a „glasnosti“ (nevyhýba sa ani kritike sovietskeho vedenia na čele s Gorbačovom) ktoré uvrhlo celý východný blok do chaosu následkom čoho došlo k prezradeniu viacerých špičkových agentov.  
 
 Práve v tomto je táto kniha jedinečná, autor nezatracuje totalitné obdobie, pozerá sa na neho maximálne objektívne, pričom kriticky pomenúva chyby a nedostatky socialistického zriadenia, ale zároveň sa nevyhýba ani otvorenej kritike novodobého kapitalistického systému. (napr. komická situácia z roku 1990 kedy musel ako „ex agent“ stáť v rade s rómskymi spoluobčanmi na Úrade práce v Prahe v Nuslích, pričom im musel vysvetľovať abecedu, ktorá bola pre nich vec neznáma.) Vo svete spravodajských služieb to tak proste chodí – jeden deň vedieš rezidentúru v New Yorku, druhý deň už stojíš v rade na úrade práce.  
 
Aby ale nedošlo k omylu, v spravodajských službách (aspoň tých predrevolučných) pracovali vskutku mozgy národa – podľa štatistiky má 68% populácie priemerné nadanie a 14% výrazne nadpriemerné. Tajná služba regrutovala svojich ľudí práve z uvedeného spektra výrazne nadaných, ale to ešte neznamenalo, že každý adept bol automaticky prijatý. Uchádzač bol podrobený fyzickým testom, psychologickým, tiež sa overovala zdravotná a osobnostná spôsobilosť.
 
Knihu rozhodne odporúčam všetkým záujemcom o činnosť spravodajských služieb – obsahuje množstvo zaujímavých a hodnotných informácií a autorových osobných postrehov, ktoré načerpal počas svojho aktívneho života (napr. skutočnosť, že ruské tajné služby sa znovu vrátili k používaniu mechanických písacích strojov, pretože ich zvuk sa nedá odsledovať) 
 
Samozrejmosťou je abecedný slovník, spracovanie príbehov najznámejších amerických prebehlíkov a tiež osudov odhalených československých agentov.
 
Generálporučík Radovan Procházka /prvý riaditeľ porevolučného Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI)/ sa v roku 1991 lúčil s autorom knihy s týmito slovami: „Být činným zpravodajským důstojníkem je velice nevděčná práce“. 
 
S týmto konštatovaním sa môžeme iba stotožniť, a nech sa na to pozrieme z ktoréhokoľvek uhla, je to asi najnevďačnejšia práca zo všetkých ... ale zase, čo by človek dal za to, aby mohol šoférovať po Manhattane Chevrolet Cavalier  s diplomatickou značkou 009 PHD... Ako sa hovorí každá minca má dve strany 
 
Artúr Soldán

O autorovi

Kubizňák Ladislav
V únoru roku 2013 kolem svatého Valentýna se autor obchodně zatoulal na Sibiř, kde mu
přelétl nad hlavou tzv. čeljabinský meteorit. Do zemské atmosféry vstoupil někde nad Aljaškou a po průletu se za 9 měsíců narodil synek Bruno, o tři roky později další synek André, oba s česko-kuronskou krví v žilách. To přimělo autora, aby sedl a napsal knihu svých vzpomínek.
Sám začal žít na dušičkové odpoledne v roce 1949, kdy se narodil v místě soutoku tří řek v Jaroměři, vyrůstal v Broumově a do učení na kováře šel do Hradce Králové. Po Střední průmyslové škole v Náchodě vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a vzdělávací finále zakončil v roce 1987 na New York University v době svého působení v OSN.
Po absolvování vojenské služby byl přijat do služeb československé zpravodajské služby a vyslán do USA, kde působil v 80. letech na rezidentuře New York ve funkci Acting COS (Acting Chief of Station).
V letech 1999–2010 působil v lotyšské Rize a zabýval se obchodem.
Nyní žije ve svém vesnickém obydlí, a protože má čas a trpělivost, stará se především o výchovu svých dětí a vnuků.

Hodnotenie čitateľov

Neověřené recenze: Knihu ešte nikto nehodnotil. Prihláste sa do svojho účtu a buďte prvý!

Zobraziť všetky recenzie Prihlásiť sa

Čitatelia, ktorí si kúpili túto knihu, si ďalej kúpili

Tlačená 10,96 -15 %
E-kniha 8,40 -15 %
Tlačená 12,46 -15 %
E-kniha 10,51 -15 %
Tlačená 14,14 -15 %
E-kniha 12,02 -15 %
Tlačená 11,65 -15 %
E-kniha 9,90 -15 %
Tlačená 14,14 -15 %
E-kniha 12,02 -15 %
Tlačená 13,70 -15 %

Prihlásenie sa na odoberanie newsletteru

Vyberte si, prosím, oblasti, ktoré Vás zaujímajú, a my Vám budeme zasielať informácie o knihách podľa Vášho záujmuTento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.
Sprinx.AntiBot.Empty

Prihlásiť sa

Prihlásiť sa cez sociálne siete:

Registrace 

 

 
Sila hesla:
 

 
 

Fakturačná adresa

Tento souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dáváte společnosti Grada Publishing, a.s. pro účely zasílání obchodních sdělení (marketingových nabídek) a jiných marketingových aktivit vůči Vaší osobě. Tento Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat a obchodní sdělení Vám pak nebudou dále zasílána. Podrobnější informace o zpracování Vašich osobních údajů naleznete zde.